Katon opisuje sposób wytwarzania wina z owoców jałowca, a Kurpie do dziś produkują z nich doskonałe piwo zwane kozicowym. Szeroko stosowano jałowiec do odczyniania czarów, a gałązki noszone w kieszeni zapobiegały oparzeniom nóg. Wywar z gałązek i jagód chronił przed wszelkimi chorobami, a z korzeni był skuteczny na liszaje i wrzody. Wywar z owoców miał działać napotnie i moczopędnie, stosowano go więc przy puchlinie wodnej i kamicy nerkowej. Jednak najprostszym sposobem było żucie podsuszonych owoców. Z jałowcem łączono wiele przesądów. Dym z jego gałęzi miał odpędzać morowe powietrze czy odstraszać węże. W średniowieczu nad drzwiami domów wieszano gałęzie jałowca, aby chronił przed czarownicami.
Inne nazwy tatarak, lepiech, tatarskie ziele
Opis
Jałowiec to krzew dwupienny, silnie rozgałęziony, niekiedy wyrastający do 10 m. Aby na drzewie żeńskim wyrosły owoce, w pobliżu musi rosnąć drzewo męskie, na którym zakwitną żółte, stożkowe kwiaty, natomiast drzewo żeńskie ma kwiaty zielone i zaokrąglone. Owoce jałowca, zwane szyszkojagodami, mają kształt kulisty. Dojrzewają co dwa lata, ale w różnym czasie.
Występowanie Już sama nazwa wskazuje, gdzie szukać tego krzewu: na jałowych piaszczystych glebach, w rzadkich lasach, na ich skrajach, na nieużytkach i przydrożach.
Surowiec
Zbiera się tylko owoce w kolorze granatowym, które mają słodkawy żywiczny smak i zapach. Wysuszone owoce są lekko pomarszczone, o atramentowoczarnym zabarwieniu. Najlepsze zbiory są we wrześniu i październiku.
PIWO JAŁOWCOWE
10 I wody, 20 dag jałowca, 3 garście chmielu, miód lub cukier do smaku. Potłuczony jałowiec zalać wrzącą wodą i parzyć około 2 godzin pod przykryciem.
Dodać zaparzony chmiel i odstawić do wystygnięcia. Przecedzić. Do letniego wywaru dodać miód lub cukier do smaku i około 1,5 dag drożdży. Rozlać do zamykanych butelek i odstawić na około 4 dni.
W apteczce
Szyszkojagody zawierają cukier inwertowany, żywice, glikozydy, olejki i fitoncydy - substancje o działaniu bakteriobójczym. Działają moczopędnie i zapobiegają niestrawnościom, ułatwiają oddychanie, zwiększają ukrwienie nerek. Ponadto poprawiają krążenie krwi, łagodzą bóle reumatyczne, pomagają przy puchlinie wodnej, przywracają wigor osobom starszym. Leczy się nimi kolki, wzdęcia, a także używa jako antidotum na jad węży. Są skuteczne w stanach chorobowych nerek i kamicy nerkowej, poprawiają trawienie, przeciwdziałają nadmiernej fermentacji w jelitach. Mają silne działanie bakteriobójcze, toteż znalazły zastosowanie w produkcji środków owadobójczych, są także wykorzystywane przy produkcji perfum.
W kuchni
Owoców jałowca, jako przyprawy, używano już w starożytnej kuchni rzymskiej. Jagody jałowca nadają się do potraw tłustych, ciężkostrawnych, powodujących wzdęcia. Pobudzają apetyt. Rozgniecionymi owocami jałowca naciera się dziczyznę, aby skruszała. Inne mięso aromatyzuje się, aby przypominało smakiem dziczyznę. Nadziewa się nimi również dzikie ptactwo. Owoce jałowca wchodzą też w skład różnych mieszanek przyprawowych, wraz z kolendrą można ich używać do peklowania mięs. Alzatczycy przyprawiają jałowcem swoje kapuściane choucroute oraz gulasz. Jałowiec jest stosowany do produkcji ginu, likierów, gorzkich wódek, szwedzkiego piwa, no i oczywiście czeskiej borovićky.