Bylica draganek Artemisia dracunculus

Tę popularną ostatnio przyprawę, a dawniej szeroko stosowany medykament sprowadzili na tereny Europy krzyżowcy. Jej łacińska nazwa wywodzi się od rzymskiego artemis (zdrowie) lub od Artemid greckiej bogini łowów i płodności. Początkowo uprawiano ją w ogrodach ale po zdziczeniu przeniosła się na łąki i pola. Jak wskazuje druga część jej łacińskiej nazwy, w średniowieczu służyła do ochrony przed wężami i smokami. W XVI wieku Olivier de Serres polecał estragon jako znakomitą przyprawę. Gałązki stosowano dla zapachu oraz opędzenia się przed pluskwami i wszelkim robactwem.

Występowanie
Jako roślina uprawna występuje na terenie Polski w dwóch odmianach: niemieckiej, łagodniejszej w smaku oraz rosyjskiej, ostrzejszej. Spotykana czasem w stanie dzikim przy drogach, budynkach, na rumowiskach.

Inne nazwy bylica estragon, bylica głupich, draganek, estragon

Opis
Roślina podobna do bylicy piołunu, lecz rozkrzewiona. Na prostej, częściowo zdrewniałej łodydze, rosną zaostrzone całobrzegie lekko zwisające lancetowate lub równowąskie liście. Kwiaty w formie koszyczków zebrane w luźne wiechy osadzone są wzdłuż gałązek szczytowych.

Surowiec
Jako surowiec najwartościowsze są listki z kwitnących szczytów pędów. W celach leczniczych stosuje się susz, który zawiera olejek eteryczny ze związkiem zwanym estragonem. Ziele zbiera się w drugim roku od wysadzenia. Przed kwitnieniem ścina się pędy długości 20-30 cm.

W apteczce
Bylica draganek jest polecana jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych, moczopędny i przeciw robakom. Ze względu na wysoką zwartość witaminy C stosowana także przy awitaminozie. Szczególnie polecana jest dla osób stosujących dietę bezsolną.

W kuchni
Syreniusz zanotował: „tego ziela samego miasto sałaty i w sałacie, z innymi zielonymi kapustami, używają go też samego z solą. Czynią i szałszę z niego do potraw dla przysmaku. Chęć Ujedzenia osłabiałą przywraca jakimkolwiek sposobem używany: bądź sałatą, bądź z szałszą, albo i na mięso kładziony". Bylicy estragonu używa się do aromatyzowania octu, masła, farszu, do duszonych mięs, sosów majonezów, musztardy, zup, omletów. Jest bardzo popularnym dodatkiem do wszelakich marynat z jarzyn. Jednak estragon należy stosować z umiarem, gdyż przedawkowanie czyni potrawę niejadalną.

WARTO WIEDZIEĆ
0lejek eteryczny z estragonu stosowany jest przy produkcji słynnych perfum typu Chypre.