Żywokost lekarski. Zioła na ból mięśni.Żywokost lekarski, potocznie zwany kosztywałem, przez wieki stosowany był przy
leczeniu siniaków, zwichnięć, napięć i naciągnięć. Ostatnio zaczął też kusić obietnicą łagodzenia ostrego bólu w górnej i dolnej części pleców.

Maści, kremy, gorące okłady i mazidła na bazie żywokostu stosowane są przy leczeniu siniaków, łagodzeniu bólu mięśni i przyspieszaniu procesu gojenia ran. Krem, żel lub maść: Niemiecka Komisja E (grupa ekspertów oceniających ziołowe preparaty) rekomenduje stosowanie nie więcej niż 1 mg żywokostu dziennie, aby ograniczyć jego toksyczność dla wątroby i innych organów. Z obawy o toksyczność używa się preparatów, z których niebezpieczne alkaloidy są usuwane, a pozostają jedynie substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Ekstrakty: Najbezpieczniejsze są preparaty bez alkaloidów pirolizydynowych. Można je wmasowywać w chore stawy 3-4 razy dziennie.

PRZEPIS NA ZDROWIE ŁAGODZĄCY BALSAM Z ŹYWOKOSTU

Do 1 szklanki oliwy z oliwek dodaj po 1 łyżce stołowej suszonych liści żywokostu. kwiatów lawendy i płatków nagietka. Podgrzewaj w kąpieli wodnej przez 40 min Odstaw do ostygnięcia, odcedź. ale zachowaj olej. Roztop 1/4 szklanki wosku w kąpieli wodnej. Dolej przecedzony olej. Wlej do foremek na balsam.

 UWAŻAJ
Liście i korzenie żywokostu zawierają toksyczne dla wątroby rakotwórcze związki chemiczne, potencjalnie niebezpieczne przy stosowaniu wewnętrznym lub w kontakcie ze skórą. Należy używać wyłącznie preparatów miejscowych, które zostały oczyszczone z toksycznych alkaloidów pirolizydynowych. Środki wolne od tych substancji uważa się za bezpieczniejsze. choć większość źródeł nadal ostrzega przed używaniem produktów na bazie żywokostu na otwarte rany.

Tagi: zioła na stawy ,zioła na reumatyzm, lek na stawy ,zwyrodnienie stawów ,preparaty na stawy ,tabletki na stawy ,reumatoidalne zapalenie stawów leczenie domowe ,zioła na zapalenie stawów ,zwyrodnienie stawu kolanowego leczenie domowe ,bóle stawów ,ból mięśni nóg ,bóle mięśni i stawów ,bóle stawów i mięśni ,ból nóg ,ból kolana ,ból mięśni ud ,zapalenie mięśni ,bóle mięśni rąk