Hibiskus TROPIKALNY LEK

Roślina o nazwie Hibiscus sabdariffa jest też znana jako ketmia szczawiowa. Uprawia się ją w tropikach, choć nie wiadomo dokładnie. skąd pochodzi. Do Nowego Świata przywieźli ją afrykańscy niewolnicy.
Znaczenie hibiskusa dla zdrowia układu krążenia pozostaje przedmiotem ekscytujących badań. Naukowcy potwierdzili, że jego składniki wykazują silne działanie przeciwutleniające i wywierają dobroczynny wpływ na ciśnienie krwi oraz cholesterol. Wygląda na to że hibiskus obniża ciśnienie poprzez swoje działanie moczopędne, a także przez hamowanie konwertazy angiotensyny (ACE). enzymu podwyższającego ciśnienie.

PRZEPIS NA ZDROWIE
JAMAJSKA WODA
Przyrządź własny odświeżający napój z hibiskusa Zagotuj 4 szklanki wody. Zdejmij garnek z ognia dodaj pół szklanki cukru trzcinowego i pół szklanki siekanych kielichów hibiskusa (często sprzedawanych tako "kwiaty") Gotuj na wolnym ogniu przez 15 min Przecedź do dzbanka Dolej 3 szklanki zimnej wody i dodaj plasterki pomarańczy

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Hibiskus jest sprzedawany w postaci suszu, nalewek i kapsułek.
Herbatka: Zalej 1 szklanka wrzątku 2 łyżeczki rozdrobnionego hibiskusa. Zaparzaj przez 15 min. Przecedź i dodaj cukru. Pij na zimno lub na gorąco. Nalewka: Wypijaj 1 łyżeczkę dwa razy dziennie Kapsułki: Zażywaj 1000 mg suszonego hibiskusa 2-3 razy dziennie

► UWAŻAJ
Niepożądane skutki uboczne hibiskusa nie są znane, ale osoby zażywające środki moczopędne na receptę powinny postępować ostrożnie. Pacjenci z wysokim ciśnieniem lub choroba serca powinni zasięgnąć porady lekarza, nim zaczną używać naturalnych leków.