Brokuły SUPERWARZYWO NA SUPERZDROWIE

Ponoć jedno jabłko dziennie zapewnia długie życie, ale szklanka brokułów jest jeszcze zdrowsza. Zawiera aż 165 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Brokuły są też niezwykle bogate w witaminy A i K, kwas foliowy i antyoksydanty No i mają też właściwości przeciwnowotworowe.
Brokuły dają też konkretne korzyści zdrowotne mężczyznom Duże ilości witaminy A i C oraz kwasu foliowego wpływają wzrost liczby plemników.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Brokuły najpierw uprawiane były we Włoszech. Największe korzyści dają. kiedy są częścią regularnej diety. W sklepach spożywczych można kupie zarówno świeże, jak i mrożone brokuły

Selekcja: Szukaj jędrnych różyczek o purpurowym, ciemnozielonym lub niebieskawym odcieniu, który wskazuje na wyższa zawartość beta karotenu i witaminy C

Przechowywanie: Surowe brokuły przechowuj nie-umyte i zawinięte w papierowy ręcznik, w szufladzie na warzywa Możesz też obciąć jeden centymetr 2 dołu każdej głównej łodygi i postawić brokuły pionowo w miseczce lub w szklance Zalej wodą. by przykryła obciętą łodygę.

Gotowanie: Świeże łatwo przygotować. Wystarczy go gotować na parze lub przesmażyć przez 5 minut. Nie gotuj ich zbyt długo, by me utraciły cennych substancji odżywczych.

DOBRZE WIEDZIEĆ
• Po posiłku zawierającym brokuły napij się herbaty miętowej, żeby umknąć ewentualnych gazów jelitowych
• Szerokie liście brokułów są bardzo odżywcze Można je dusić i dodawać do zup
• W1767 r. Thomas Jefferson jako pierwszy w Ameryce zaczął hodować brokuły
• Szklanko brokułów zawiera tylko 44 kalorie.