Ostropest plamisty WARTOWNIK WĄTROBY

Wysokie, fioletowe kwiaty ostropestu i jego charakterystyczne, cętkowane na biało liście sprawiają, że jest atrakcyjny wizualnie. Od strony medycznej wyróżnia się tym. że potrafi chronić wątrobę przed wieloma toksynami. Zainteresowanie ostropestem wzrosło w latach 60. XX w. kiedy naukowcy wyizolowali z jego nasion szereg związków chemicznych wyraźnie korzystnych dla wątroby. Związki te. zwane flawonolignanami (i określane wspólnie jako sylimaryna) chronią komórki wątroby przed uszkodzeniami wywoływanymi przez alkohol, paracetamol i silnie trujący grzyb, muchomor zielonawy. Ostropest plamisty jest zalecany na wirusowe zapalenie wątroby, przewlekło choroby wątroby i niektóre rodzaje jej marskości.
Nie są znane żadne przeciwwskazania do stosowania tej rośliny, nawet w dużych dawkach, tym niemniej osoby chorujące na wątrobo lub leczone na raka powinny zawsze omówić z lekarzem stosowanie wszelkich suplementów żywieniowych

PRZEPIS NA ZDROWIE
NASIONA OSTROPESTU
Nie tylko ptaki mogą spożywać nasiona ostropestu Te niewielkie ziarenka są dobrym źródłem białka i aminokwasów, a przy tym mogą być pyszne, kiedy doda się je do płatków lub koktajli. Zmiel garstkę ekologicznych nasion i gotuj je z owsianka albo używaj jako zamiennika siemienia lnianego

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Nasiona i ekstrakty z ostropestu są dostępne w zielarskiej sieci handlowej.

Herbatka: Gotuj na wolnym ogniu 1 łyżeczkę zmiażdżonych nasion ostropestu w 1 szklance wody przez 10 min. Zaleca się wypijanie od 1 do 3 filiżanek dziennie.

Nalewka: Alkoholowe ekstrakty nie są zalecane w przypadku ochrony wątroby

Ekstrakt: Używając ostropestu do ochrony wątroby, stosuj produkty zawierające co najmniej 70 proc sylimaryny. Dzienna dawka tych preparatów wynosi zazwyczaj 210 do 420 mg.