Pomidor TAJEMNICA LIKOPENU

Pomidory zwierają związek chemiczny o nazwie likopen, który jest znany z odgrywania ważnej roli w utrzymaniu zdrowej prostaty. Likopen jest karotenoidem i antyoksydantem, a jego źródłem są owoce i warzywa. Może działać na kilka różnych sposobów, by spowolnić rozwój komórek rakowych i wpływać na stany zapalne oraz funkcjonowanie systemu odpornościowego. Pomidory zawierają również witaminę C i inne karetonoidy, są więc niezwykle korzystne dla zdrowia i pomagają przy wielu dolegliwościach.
Badania sugerują, że spożywanie pomidorów oraz produktów na ich bazie - a więc również i likopenu - obniża ryzyko rozwoju raka prostaty. Medyczne zastosowanie likopenu jest nadal przedmiotem badań naukowych. Wszechstronne działanie likopenu jest istotne dla naukowców również pod kątem leczenia nowotworów wątroby, piersi, trzustki, płuc i żołądka oraz ich zapobieganiu.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Pomidory świeże i przetworzone - sos, sok, pomidory pieczone, smażone czy gotowane - dostarczają likopen i inne składniki istotne w zapobieganiu rakowi prostaty. Szacuje się. że 10 porcji gotowanych pomidorów tygodniowo jest optymalną dawką na zapobieganie rakowi prostaty. Dodatkowo raz dziennie można brać kapsułki zawierające 5-15 mg likopenu.

► UWAŻAJ
Niektóre antyoksydanty mogą być niebezpieczne dla osób w trakcie chemioterapii lub radioterapii. Przed dodaniem likopenu do terapii nowotworowej należy zasięgnąć opinii lekarza.