Mniszek lekarski LEKARSTWO W PRZEBRANIU

Większość ludzi twierdzi, że mniszki to zaraza. Jednak zielarze maję je za skarb pełen protein, błonnika, wapnia, fosforu. żelaza, potasu, tiaminy. ryboflawiny. witaminy C i dużych ilości witaminy A zalecają mniszka na poprawę apetytu, ochronę nerek, wątroby i woreczka żółciowego, no i jako silny środek przeciwzapalny.

► HISTORIA
W przeszłości Europejczycy stosowali mniszek na gorączkę. czyraki, problemy z oczami, cukrzyce i biegunkę. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali mniszki w leczeniu choroby nerek, obrzęków, chorób skórnych, zgagi i dolegliwości żołądkowych. W tradycyjnej medycynie chińskiej mniszek używany jest przy leczeniu problemów żołądkowych, zapalenia wyrostka robaczkowego i dolegliwości związanych z piersiami, takimi jak stan zapalny czy brak mleka.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Suszone liście i korzenie mniszka są ogólnie dostępnie. podobnie jak herbaty, kapsułki, nalewki i ekstrakty na jego bazie, świeży mniszek może rosnąć w ogródku. Trzeba jednak pamiętać, by na potrzeby domowych preparatów wybierać niepryskane rośliny. Nalewka z liści: 30-60 kropli, 3 razy dziennie. Nalewka z korzenia: 30-60 kropli, 3 razy dziennie.

PRZEPIS NA ZDROWIE
HERBATA Z MNISZKA
Zalej po 2 łyżki stołowe suszonych korzenia i liści mniszka, 3 łyżeczki nasion kopru włoskiego oraz 3 łyżeczki suszonej mięty pieprzowej 1 szklanką gotującej się wody. Odstaw do zaparzenia na 10 min, odcedź i popijaj na złagodzenie bólu żołądka.

► UWAŻAJ
Generalnie mniszek jest bezpieczny, choć powinni go unikać uczuleni na krostawca. Osobom mającym problemy z nerkami, pęcherzykiem żółciowym czy cierpiące na kamice żółciową zaleca sie wcześniejszą konsultacje z lekarzem