Babka AKTYWIZATOR

Łuski nasion babki, zalecane jako lek na zaparcia są znakomitym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który pobudza skurcze jelit i przyspiesza przesuwanie treści przez przewód pokarmowy. Od dawna są stosowane jako głównych składnik środków przeczyszczających. Stwierdzono że babka jest skuteczna m w leczeniu chorób zapalnych jelit, zespołu jelita drażliwego, hemoroidów oraz innych dolegliwości jelitowych. Wydaje się również, że w połączeniu z dieta niskotłuszczowa i niskocholesterolowa skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Rośliny z rodziny babkowatych są często uważane za chwasty Można je łatwo
wyhodować z nasion, nie maja dużych wymagań glebowych Dorośli: Generalnie zaleca się stosowanie od 2 do 3 łyżek dziennie w dwóch dawkach, przed śniadaniem i przed obiadem. Wymieszaj starannie każdą dawkę ze szklanka wody. wypij i popij jeszcze jedna szklanka wody.
Dzieci: Na ogół zaleca się podawanie od 1 łyżeczki do 1-2 łyżek, zależnie od wieku i wzrostu dziecka

PRZEPIS NA ZDROWIE
CZIPSY Z BABKI
Wymieszaj w misce 1/3 kubka łusek babki. 1 łyżkę oliwy. 1 łyżko tartego parmezanu i 1 łyżkę ziarna sezamowego. Dodaj pół szklanki wody. starannie wymieszaj i odstaw na 10 mm. Powstałe w ten sposób ciasto rozwałkuj na placek o grubości 6 mm przełóż go na blachę do pieczenia. Posyp sola (opcjonalnie) Piecz 25-30 min w temperaturze 180‘C Ostudź i połam na ka wałki.

► UWAŻAJ
Notowane były przypadki zablokowania przewodu pokarmowego przy zażywaniu błonnika z babki, zwłaszcza u osób. które przeszły wcześniej operację chirurgiczna jelit albo przyjmowały babkę bez dostatecznej ilości wody Osoby mające trudności z przełykaniem me powinny zażywać babki