Bylica boże drzewko Artemisia abrotanum

W starożytności i w średniowieczu bylicę boże drzewko uważano za roślinę o właściwościach magicznych, leczniczych i odstraszających owady. Dawniej na wschodzie Europy znany był zwyczaj wkładania zmarłym do ust gałązki bylicy - wierzono, że dzięki temu dusza nie wydostanie się na zewnątrz i nie-pozostanie na ziemi, by szkodzić żywym. Słowianie uważali ten gatunek bylicy za „ziele kościelne”, z którego sporządzano wieńce i kadzidła, i stąd jego polska nazwa - boże drzewko. Wierzono również, że bylica jest skutecznym zielem miłosnym. Miała także odpędzać demony, uniemożliwiać czarownicom rzucenie uroku, strzec przed „złym spojrzeniem” i zapewniać bezpieczeństwo w podróży, warto więc było nosić gałązkę bylicy przy sobie. Roztarte ziele, połączone z olejem, miało skutecznie wpływać na porost włosów, a dym z takiej mieszanki odpędzać miał węże. Napar był znanym środkiem pobudzającym apetyt i ułatwiającym trawienie.

Inne nazwy bożodrzew, boże drzewko

Opis
Roślina wieloletnia. Jest silnie rozgałęzionym półkrzewem, osiągającym nawet 150 cm. Młode pędy są proste sztywne i wzniesione, stare natomiast łukowato wyginają się do dołu. Roślina wydziela silny korzenny zapach. Liście sinozielone, od spodu owłosione. Drobne, podwójnie pierzaste, górne pojedynczo-pierzasto-trójdzielne. Kwiaty żółte, zebrane w luźne wiechy. Owocem są nie łupki. Kwitnie od lipca do września.

Występowanie
Występuje w obu Amerykach, w Europie i w Azji Mniejszej.
W Polsce uprawia się ją na plantacjach zielarskich. Czasami można spotkać ją w założeniach parkowych zasadzoną w formie żywopłotu. Na szczytach tego silnie rozgałęzionego półkrzewu, o pierzastych delikatnych listkach, zakwitają drobne, niepozorne, żółtozielone kwiaty, które w naszym klimacie nie przekształcają się w owoce.

Surowiec Surowcem zielarskim są liście bożego drzewka, w drugim roku uprawy, które zbiera się na początku kwitnienia roślin, ścinając całe niezdrewniałe, zielone pędy.

NAPAR
1 łyżkę suszonego i rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15-20 minut. Odstawić na 10 minut. Odcedzić i pić po 1/3 szklanki 2 lub 3 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem.

W apteczce
W ziołolecznictwie wykorzystuje się ją jako środek pobudzający czynności wątroby, żółciopędny i ułatwiający trawienie. Sporządzonymi z ziela naparami leczy się najczęściej schorzenia wątroby. Stosuje się je przy zastoju żółci w pęcherzyku i drogach żółciowych, a także przy bolesnych skurczach dróg żółciowych. Używa się go również przy niedokwaśności żołądka, przy bólach brzucha, braku łaknienia oraz przy wzdęciach i odbijaniu. U dzieci skutecznie zwalcza pasożyty jelitowe.

WARTO WIEDZIEĆ
Bylica boże drzewko jest doskonałym dodatkiem przy kupażowaniu win, z tego też powodu w Niemczech nosi nazwę Wermutkraut.

W kuchni
Świeże listki bożego drzewka, o niezbyt intensywnym gorzkawym smaku i cytrynowym zapachu, są doskonałym dodatkiem do wiosennych sałatek, majonezu i past twarogowych. Doskonale aromatyzują i ułatwiają trawienie pieczonych mięs. Można je wykorzystać także do aromatyzowania przetworów konserwowanych w occie. Mieszkańcy Syberii wypiekają chleb z dodatkiem bylicy i jagód jałowca. Nasz przemysł cukierniczy aromatyzuje tym zielem herbatniki.