Mięta pieprzowa ODŚWIEŻAJĄCA ULGA

Mięta pieprzowa to aromatyczna roślina nadająca cukierkom i gumie do żucia chłodny, odświeżający smak. Jest jedną z kilkudziesięciu roślin należących do rodzaju Mentha. Działa uspokajająco na mięsnie w ścianach żołądka i jelit. Dzisiejsi zielarze zalecają ją na podrażnienia żołądka i poprawę trawienia często jest też używana do łagodzenia bólu. gazów i biegunek związanych z zespołem jelita drażliwego (IBS). Stosowana na skórę działa chłodząco na wysypki, pokrzywki i inne podrażnienia Mięta pieprzowa jest powszechnie wykorzystywana do leczenia przeziębień, grypy, bólu gardła i suchego kaszlu

UWAŻAJ
MIĘTA PIEPRZOWA
Nie używaj mięty pieprzowej, jeśli cierpisz na chorobę refluksową przełyku lub przepuklinę rozworu przełykowego, ponieważ mięta nasila zgagę. U dzieci, które nie ukończyły 5 lat. nie należy stosować miejscowo olejku miętowego, gdyż może to wywołać skurcze mięśni utrudniające oddychanie.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Mięta pieprzowa jest od dawna ziołowym lekiem na problemy trawienne. Reguluje pracę mięśni przewodu pokarmowego i poprawia napływ żółci z woreczka żółciowego, ułatwiając trawienie tłuszczów.

Herbata: Zalej 1 szklankę wrzątku 2 łyżeczki suszonych liści mięty albo 6-8 świeżych listków. Zaparzaj przez 10 min. Przecedź i wystudź. Delektuj się 2-3 razy dziennie, po posiłkach.

Kapsułki: Zażywaj 500 do 1000 mg suszonych liści mięty po posiłkach. Na IBS stosuje się kapsułki o przedłużonym uwalnianiu z olejkiem miętowym. W ramach badań chorym podawano 0.2 ml olejku miętowego 2 do 3 razy dziennie.

Pastylki: Stosowane na ból gardła i kaszel pastylki powinny zawierać 5 do 10 mg mentolu. Dzieciom poniżej 2 lat me należy podawać preparatów z mentolem.