Szpinak LEKKA ZIELONA BOMBA ZDROWIA

Marynarz Popeye jadł dużo szpinaku na wzmocnienie mięśni. Nauka pokazuje jednak, że szpinak daje jeszcze wiele innych korzyści. Jest np. bogaty w wapń i witaminę K. dzięki czemu kości pozostają silne i zwarte. Dodatkowo szpinak zawiera fosfor, potas, cynk i selen. Dzięki tej kombinacji może chronić wątrobę, zapobiegać chorobie Alzheimera oraz rakowi prostaty i jelit.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Szpinak rośnie dobrze w umiarkowanym klimacie. Obecnie jednymi z największych producentów szpinaku na skalę przemysłową na świecie są Stany Zjednoczone i Holandia.
Selekcja: Świeży szpinak jest lepszy niż mrożony czy w puszce. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę, by liście były intensywnie zielone i świeże, (nie zwiędłe). Z badań wynika, że te bardziej zielone liście zawierają więcej witaminy C. 1 szklanka ugotowanego szpinaku 4 razy w tygodniu powinna pozwolić docenić korzyści, jakie daje spożywanie tego warzywa.

PRZEPIS NA ZDROWIE
ZIELONE JAJKA (OPCJONALNIE Z SZYNKĄ)
W misce roztrzep widelcem 2 jajka, 2 łyżki stołowe mleka i szczyptę soli. Wylej na nieprzywierającą patelnie. Mniej więcej 30 s przed ścięciem sie jajek do jajecznicy dodaj około 1/2 szklanki drobno posiekanego świeżego szpinaku. (Jajka tak naprawdę nie staną się zielone - wyglądają po prostu smakowicie).

► UWAŻAJ
Szpinak zawiera kwas szczawiowy, który obniża stopień przyswajania przez organizm wapnia i żelaza. Aby do tego nie doszło, warto połączyć go z produktami zawierającymi witaminę C. jak np. pomidory i owoce cytrusowe. Można również gotować szpinak przez mniej więcej 1 minutę, by zredukować zawartość kwasu szczawiowego.