Oczar wirginijski NATURALNY ŚRODEK ŚCIĄGAJĄCY

W domowych apteczkach pierwszej pomocy od dawna można znaleźć destylowaną wodę z oczaru. jedno z niewielu szeroko dostępnych leków przemysłowych z dzikiej rodzimej rośliny. Skąd się tam wzięła? Tanina w liściach, korze i gałązkach oczaru pomaga leczyć różne choroby skóry.
Różnorodne preparaty z oczaru wirginijskiego stosowane są miejscowo, by tamować krwawienie z mniejszych ran i leczyć otarcia. Działają uspokajająco na stan zapalny błon śluzowych i skóry. np. w przypadku egzemy. Zmniejszają zakres i łagodzą symptomy związane z żylakami i hemoroidami.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Hydrolat z oczaru wirginijskiego można bez problemu kupić w drogeriach i aptekach. Równie łatwo można hodować go w domu.

1744 r - Amerykański lekarz C. Colden pisze o „ślepocie” wyleczonej wywarem z oczoru
1846 r - T. Pond uzyskuje patent na lekarstwo na bazie oczaru o nazwie Pond's Golden Treasure.
1915 r - Poeta Robert Prost w swym utworze ubolewa nad więdnącymi kwiatami oczaru.

Ekstrakt: Produkcja wielu różnych preparatów z oczaru zaczyna się od destylacji liści, kory i/lub gałązek. Otrzymany płyn jest dodawany do maści lub kremów i stosowany na skórę.
Płyn: Hydrolat z oczaru powstaje przez zamoczenie części roślin w wodzie i destylowanie mikstury. Nalewki i inne preparaty stosowane przez zielarzy są zwykle silniejsze niż destylowany hydrolat z oczaru.

► UWAŻAJ
Chociaż preparaty z oczaru mogę być stosowane doustnie, związki taniny mogę powodować problemy żołądkowe, uszkodzić nerki lub wątrobę albo też blokować absorpcję witamin i minerałów.