Soja NASIONA DLA RÓWNOWAGI

Miso, sos sojowy, tempeh, tofu - produkty bazujące na soi od wieków stanowią podstawę kuchni azjatyckiej. Soja zawiera pełen zestaw niezbędnych aminokwasów, co czyni z niej ważny element każdej wegetariańskiej diety.
Jest bogatym źródłem fitoestrogenów - związków organicznych, które pod względem chemicznym przypominają estrogeny. Stąd zielarze sugerują, że ekstrakty z soi pomagają załagodzić objawy meno-pauzy. Niemniej jednak ze względu na fakt, że u niektórych kobiet soja może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi, stosowanie tych ekstraktów na symptomy menopauzy pozostaje kontrowersyjne. Uprawa soi w domowym ogródku nie jest warta zachodu, zważywszy że soja i produkty na bazie soi są powszechnie dostępne i relatywnie niedrogie.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Dieta: Soja powinna być częścią pełnowartościowego sposobu odżywiania się. Unikaj przetworzonych produktów sojowych, skup się na nasionach edamame, orzeszkach sojowych, miso i tempeh. Ekstrakty: Dziennie zażywaj 50-90 mg izoflawonów.

► UWAŻAJ
Soja jest zdrowa, jeśli stanowi część zróżnicowanej diety. Dopóki nie przeprowadzone zostanę dalsze badania, osoby po chorobie nowotworowej powinny unikać łączenia ekstraktu sojowego z tamoksyfenem (lub unikać terapeutycznych dawek) z powodu możliwych interakcji między rośliną i lekarstwem.