Głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowv Crataegus monogyna, Crataegus oxacantha

Głóg nazywany jest często „walerianą serca” - z racji leczniczego działania w chorobach serca. Często mylony jest z różą polną, szypszyną. Aby uniknąć pomyłek wystarczy pamiętać, że głóg to wysoki krzew, a nawet drzewo. W średniowieczu leczono głogiem dolegliwości sercowe. W medycynie ludowej stosowano przy podagrze, zapaleniu opłucnej i krwawieniach wewnętrznych.

Surowiec
Kwiatostany głogu zrywa się na początku kwitnienia i w maju i su­szy w temperaturze do 40°C. Owoce po­zyskuje się pod koniec września i na po­czątku października. Po krótkim obsuszeniu na świeżym powietrzu (aby pozbyć się ewentualnych robaków) należy krót­ko suszyć w piekarniku. Przechowywać w szczelnym pojemniku.

W apteczce
Kwiatostany z liśćmi zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, olejki eteryczne i witaminę C. W owocach znajdują się gorycze, kwa­sy organiczne, fitosterole, cukry i szereg witamin. Z nasion zawierających amygalinę, hiperozyd, pozyskuje się olej. Sku­teczny jest on w leczeniu choroby wieńco­wej i nadciśnienia tętniczego oraz zabu­rzeń ukrwienia mózgu. Głóg ze względu na działanie uspokajające może być wyko­rzystany w leczeniu zaburzeń rytmu serca, kołatania serca występującego w stanach nadmiernego napięcia nerwowego. Przy­nosi ulgę w bólach stawowych i kost­nych, a także w nerwobólach. Owoce gło­gu wykorzystywane są do preparatu Skterosan, a kwiatostan jest składnikiem Neospasminy.

Inne nazwy głóg pospolity, głożyna, cierń biały, bodłek, jaworek obrostnica

Opis
Występują dwa gatunki głogu: jednoszyjkowy i dwuszyjkowy. Można je roz­poznać po liściach, jednak łatwiej dokonać klasyfikacji na podstawie owoców. Głóg jednoszyjkowy ma owoce podłużne z od­cieniem brązowym i jedną pestką, a dwuszyjkowy - owoce jasnoczerwone kuliste o dwóch, a czasem trzech, pestkach.

W kuchni
Owoce głogu kandyzowane w cukrze były przysmakiem w dawnej kuchni polskiej. Sporządzano z nich tak­że: kisiele, konfitury, dodawano do ciast i chleba, co nadawało im owocowego za­pachu i smaku. Z owoców przygotowy­wano namiastki kawy i herbaty.