Zioło pięciornik rozłogowy jako środek przeciwzapalnyPięciornik rozłogowy to zioło o uzdrawiającej mocy. Jego nazwa naukowa to Potentilla reptans. Jest to roślina pnąca o dużych żółtych kwiatach i liściach podzielonych na 5 listków. Pięciornik tradycyjnie stosowany jest jako środek przeciwzapalny, ściągający i przeciwkrwotoczny. W przeszłości był również bardzo powszechnym lekarstwem na gorączkę, jednak brakuje dowodów naukowych na poparcie tej teorii.


Historia zastosowania pięciornika w medycynie sięga czasów starożytnej Grecji. Teofrast z Eresos. filozof i przyrodnik, jako pierwszy spisał korzyści płynące z wykorzystywania tej rośliny. Zielarze przez całe wieki zalecali korzeń pięciornika na gorączkę i ból.


Suszony pięciornik jest dostępny w sprzedaży, jednak roślinę można z łatwością hodować samemu. Najlepszy okres na zrywanie pięciornika to szczyt sezonu letniego. Zbierać należy tylko nieuszkodzone części, które potem suszy się w chłodnym, ciemnym miejscu.

Napar: Użyj 1 łyżeczki suszonego pięciornika na 1 szklankę gotującej się wody. Odstaw na 30 mm. potem odcedź i pij maksymalnie 3 razy dziennie.

 UWAŻAJ

Stosowanie pięciornika w większości przypadków jest bezpieczne. Nie zaleca się go jednak kobietom w cięży i karmiącym piersią, ponieważ brakuje dostatecznych informacji o ewentualnych skutkach stosowania specyfiku w tym okresie.

Tagi: zapalenie stawów ,reumatoidalne zapalenie stawów ,zioła na stawy ,rzs leczenie ,reumatoidalne zapalenie stawów leczenie ,reumatoidalne zapalenie stawów objawy ,choroby stawów ,zapalenie stawu kolanowego ,reumatoidalne zapalenie stawów leczenie domowe ,zapalenie stawów leczenie ,bóle stawów ,reumatoidalne zapalenie stawów dieta