Rumianek USPOKAJAJĄCE ZIELE

We współczesnym zielarstwie rumianek jest jedna z najczęściej stosowanych roślin europejskich Stosuje się go do łagodzenia napięcia nerwowego, skurczów, chorób skórnych i niedomagań trawiennych Rumianek jest popularnym lekiem na dolegliwości gastryczne i stany zapalne Zaleca się go na niestrawność, zgagę, wzdęcia, biegunką, zapalenie żołądka i jelit, chorobę Leśniowskiego-Crohna, kolką niemowlęca i zespół jelita drażliwego, a także do łagodzenia napieć mięśniowych oraz niepokoju. Kremy z rumianku, stosowane zewnętrznie, koją podrażnienia i stany zapalne skóry, łącznie z egzemą. Stwierdzono, że rumiankowe płukanki do ust zapobiegają owrzodzeniom wywoływanym przez chemioterapię i promieniowanie.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Rumianek jest sprzedawany w postaci suszonej i świeżej. a także w formie kapsułek, nalewek i maści.

PRZEPIS NA ZDROWIE
RUMIANKOWE POKRZEPIENIE
Aby uzyskać kojący napój, zalej dwiema szklankami wrzątku 1 torebkę herbaty rumiankowej. 1 torebką mięty i 1 torebkę zielonej herbaty. Pozwól im sie zaparzać przez 5 do 7 minut, a następnie przecedź i wypij na ciepło.

Herbata: Zalej 1 szklanka wrzątku 1 łyżeczką rumianku. Zaparzaj 5 do 7 min. Im dłuższy czas zaparzania, tym silniejsze działanie uspokajające.

Kapsułki: Zażywaj 500 do 1000 mg suszonych kwiatów rumianku 2 do 3 razy dziennie

Nalewka: Wypijaj 3 do 5 ml 2 do 3 razy dziennie Zewnętrznie: Dostępne w handlu kremy stosuj zgodnie ze wskazaniami producenta.

► UWAŻAJ
Rumianek jest bardzo bezpieczny. W rzadkich przypadkach występują reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób silnie uczulonych na astrowate.