Granat SOCZYSTE LEKARSTWO

Wśród soków owocowych granat należy do najbogatszych w antyoksydanty - ma ich trzy razy tyle co czerwone wino i zielona herbata! Badania na zwierzętach wykazały, że sok z granatu i wyciąg z kwiatów granatu dają większą ochronę przeciwko postępowi miażdżycy. Badania na ludziach wykazują nieznaczny wpływ na obniżanie ciśnienia krwi i stanów zapalnych - kolejne powody, dla których warto dodać granat do swojej listy produktów na zdrowe serce.
Bogaty w antyoksydanty sok z granatu jest bardzo zdrowy i w niesłodzonej wersji zawiera mnóstwo witaminy C. Sok może spowolnić postęp niektórych nowotworów, w tym raka prostaty. Istnieją dowody na to, że obniża ciśnienie krwi, poprawia dopływ krwi do serca i hamuje powstawanie płytek w tętnicach.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Ten soczysty owoc jest stosowany jako pokarm i lekarstwo od co najmniej czterech wieków. Choć roślina potrafi przetrwać krótkotrwałe lekkie mrozy, z reguły wymaga długiego i gorącego lata, by owoce mogły dojrzeć. Ale nawet w regionach, gdzie okres wegetacyjny nie jest wystarczająco długi, żeby pojawiły się owoce, roślinę tę warto hodować nawet w doniczce - dla samego piękna jej kwiatów. Produkcja na wielką skalę odbywa się między innymi w Kalifornii, Indiach i Australii.

Sok: Pij około 230 ml soku dziennie (typowa ilość stosowana w badaniach naukowych).

Kapsułki: Zazwyczaj stosuje się 2-3 g sproszkowanego granatu dziennie.

PRZEPIS NA ZDROWIE
SYROP Z GRANATU
Rozpuść 1-1/2 łyżeczki mąki ararutowej w wodzie. Podgrzej 1 szklankę soku z granatu nie doprowadzając do wrzenia. Wyłącz palnik, dodaj wodę ararutową do zagęszczenia, a potem dodaj 1 lub 2 łyżki stołowe syropu klonowego do smaku. Używaj mikstury, by nadać smak granatu spritzerom, jogurtom i sosom do sałatek. Przechowuj w lodówce kilka tygodni.