Kakao NIEBO W GĘBIE I ZDROWE SERCE

Kakaowiec. niewielkie drzewo pochodzące z lasów Ameryki Środkowej i Południowej.
rodzi duże owoce wypełnione ciemnobrązowymi nasionami, z których produkuje się kakao, czekoladę i masło kakaowe.
Badania wiążą spożycie czekolady z poprawą zdrowia układu krążenia. Głównym źródłem leczniczych oddziaływań czekolady są przeciwutleniające i przeciwzapalne związki zwane polifenolami. Podobne substancje występują też w zielonej herbacie. czerwonym winie, wielu owocach i warzywach.
Jak wykazano, ciemna czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach obniża ciśnienie krwi i przyczynia się do obniżenia poziomu (złego) cholesterolu LDL. Może też obniżać ryzyko zawału serca, spowalniając tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Niedawne badania dowiodły że spożywanie czekolady może zwiększać szanse na przeżycie zawału serca.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Główne obszary upraw kakaowców to zachodnia Afryka, Malezja i Brazylia, a także, w mniejszym zakresie. Meksyk. Ameryka Środkowa i wiele wysp karaibskich. Kupując czekoladę z myślę o zdrowiu, wybieraj taką. która zawiera co najmniej 70 proc kakao, co gwarantuje maksymalny udział polifenoli i największe pożytki zdrowotne. Jedz z umiarem - wysoka zawartość tłuszczu sprawia, ze czekolada jest bardzo kaloryczna, więc jej nadmierne spożycie może niwelować potencjalne pożytki zdrowotne

600 n.e. - Majowie zało2yli pierwszo znano plantacje kakaowców na meksykańskim półwyspie Jukatan.

1753 r - Szwedzki przyrodnik Korol Linneusz nadaje kakaowcowi naukowy nazwę Theooromo.

1875 r - Pierwsza czekolada mleczna, wyprodukowana w Szwajcarii,
Irafm na rynek międzynarodowy