Krwawnik pospolity KLASYCZNY LEK NA RANY

Nazwa rodzaju krwawnika pospolitego. Achilles. wywodzi się od Achillesa - greckiego bohatera, który stosował go. by zatamować krwawienie ran u swoich żołnierzy. Kwiaty krwawnika zawierają taniny, które działają jak środek ściągający, a także inne związki spowalniające wypływ krwi. Krwawnik zawiera ponad 120 związków, w tym azuliny, które skutecznie walczą z zapaleniami i obniżają gorączką. Uważa się. że roślina korzystnie wpływa na trawienie, równowagę hormonalną i odpręża mięśnie gładkie w jelicie i macicy, co przynosi ulgę żołądkowi i łagodzi skurcze menstruacyjne.

► HISTORIA
Krwawnik pospolity był niezbędnym lekarstwem na polu bitwy. Od czasów starożytnej Grecji i Rzymu przez średniowiecze żołnierze wcierali krwawnik w swe rany. Nawet żołnierze wojny secesyjnej mieli przy sobie krwawnik, zwany „czyśćcem żołnierskim".

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Kwiaty, liście i łodygi krwawnika są stosowane jako lekarstwa. Krwawnik pospolity jest dostępny w formie suszonego lub świeżego zioła, w kapsułkach lub tabletkach, jako nalewka i płynny ekstrakt. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny go przyjmować doustnie.
Herbata: Zanurz 1 łyżką stołową suszonych kwiatów krwawnika w 1 szklance gorącej wody. Odcedź i pij 1 szklanką dziennie Ekstrakt: Stosuj 1-4 ml 3 razy dziennie

UWAŻAJ
Potencjalnie krwawnik może wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekarstwami. Osoby biorące leki przeciwzakrzepowe (czyli antykoagulanty i leki przeciwpłytkowe) nie powinny stosować krwawnika, który w dużych ilościach może zwiększyć ryzyko stłuczenia i krwawienia. Lit z krwawnikiem to również niebezpieczna kombinacie; osoby biorące lit powinny omówić potencjalne problemy ze swoim lekarzem.