Mącznica lekarska SILNY LEK PRZECIWZAPALNY

Liście mącznicy lekarskiej mają właściwości antybakteryjne i ściągające, dzięki którym łagodzą stany zapalne i leczą infekcje. Mącznica lekarska jest przede wszystkim używana przy leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, w tym przewlekłych przypadków, które stały się odporne na konwencjonalne antybiotyki. W Niemczech liście dostępne są jako standaryzowana herbata lecznicza. Zewnętrznie preparaty z mącznicy są stosowane do przemywania ran i zadrapań, do leczenia opryszczki i do łagodzenia bólu pleców.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Mącznica lekarska rośnie wzdłuż przybrzeżnych wydm i na trudno dostępnych wierzchołkach gór na wysokości ponad 2 tys. m. Wytrzymuje bardzo niskie temperatury, dochodzące nawet do - 45,5°C. Przeważająca część podaży mącznicy na świecie pochodzi ze zbiorów dzikich populacji z gór we wschodniej części Europy. Suszone liście i nalewki są dostępne w większości sklepów ze zdrową żywnością.

Herbata: Standardową dawką suszonego liścia mącznicy jest 1 łyżeczka zaparzona w 1 szklance gotującej się wody. Herbatę można pić 3-4 razy dziennie.

Kapsułki: Standaryzowane ekstrakty od 700 do 1000 mg można stosować 3 razy dziennie.

Nalewka: Z reguły stosuje się dawkę 5 ml (ł łyżeczka)
3 razy dziennie.

UWAŻAJ
Mącznica lekarska zawiera związek chemiczny hydrochinon, który może uszkodzić wątrobę. Zioło powinno być stosowane pod opieką lekarską przez okres maksymalnie 5-10 dni. Mącznicy lekarskiej nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby z niewydolnością nerek. Taniny zawarte w mącznicy mogą wywoływać rozstrój żołądka, nudności, wymioty i zatwardzenie.