Serdecznik pospolity MAŁY POMOCNIK MAMY

Według tradycji serdecznik pospolity dawany jest świeżo upieczonym mamom, by leczyć dolegliwości związane z porodem. Zielarze stosują to zioło, by regulować cykl płodności i leczyć dolegliwości menstruacyjne. Serdecznik pospolity może być również pomocny w łagodzeniu drażliwości, bezsenności, palpitacji serca i tachykardii. Zawiera laurynę - związek chemiczny, który ma wpływ na to, jak macica się kurczy. Jak wykazało jedno z badań, pod wpływem dużych dawek lauryny macica rozluźnia się. Kurczy się z kolei pod wpływem małych dawek. Takie działanie tłumaczy, dlaczego serdecznik może być stosowany przez kobiety zarówno na wywołanie menstruacji, jak i po urodzeniu dziecka.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Choć serdecznik pospolity pochodzi z Europy, rośnie na całym świecie w wielu strefach klimatycznych i rozmaitych stanowiskach: na wolnych działkach, otwartych przestrzeniach, w lasach. Serdecznik jest również hodowany jako roślina ogrodowa i zbierany latem, kiedy kwitnie.
Suszone zioło: Stosuj 4,5 g dziennie.

DOBRZE WIEDZIEĆ
* Starożytni Grecy i Rzymianie stosowali serdecznik pospolity, by leczyć choroby serca.
* We wschodniej części Chin młode matki otrzymuję w prezencie cukier, by zrównoważyć gorzki smak syropu serdecznika, który zgodnie z tradycję zażywany jest po porodzie.
m Inne nazwy serdecznika pospolitego to lwi ogon, Iwie serce i gęsia stopa.
* Serdecznik pospolity należy do rodziny jasnotowatych.

► UWAŻAJ
Serdecznik pospolity nie był przedmiotem wielu badań, ale wygląda na to, że efekty uboczne zdarzają się rzadko. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub z przypadkami nowotworu piersi w rodzinie. Kobiety karmiące i z chorobami nerek lub wątroby również powinny go unikać. Serdecznika nie należy łączyć z lekarstwami na serce, gdyż mogą wejść z nimi w nieprzewidywalną interakcję.