Kora wierzby NA UŚMIERZENIE BÓLU

Kora wierzby białej (Salix alba), wraz z blisko spokrewniony wierzba purpurowy (Salix purpurea) i wierzby kruchy (Salix fragilis), jest bogatym źródłem salicyny - związku chemicznego, który w organizmie zamienia się w kwas salicylowy, bardzo zbliżony do jednego z najczyściej stosowanych leków na świecie - aspiryny. Kora wierzby ma jednak mniej żołądkowo-jelitowych skutków ubocznych niż aspiryna. Najnowsze badania potwierdzają, że zawiera inne związki chemiczne o antyoksydacyjnych, antyseptycznych i wzmacniających odporność właściwościach. We współczesnej medycynie zielarskiej kora wierzby jest zalecana na bóle pleców, bóle towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów i chorobom reumatycznym, a także przy skręceniach, bólu zęba. głowy, goryczce i grypie.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Poziom salicyny różni się w zależności od gatunku wierzby, więc herbaty i inne produkty mogą się różnić pod względem skuteczności w uśmierzaniu bólu. Herbata: 1 łyżeczkę kory wierzby gotuj w 1 szklance wody przez 10 min. Odcedź i ewentualnie dodaj miodu do smaku. Pij 1-3 razy dziennie.
Ekstrakty: Kup produkt z kory wierzby znormalizowany do salicyny; stosuj dzienną dawkę odpowiadającą 120-140 mg salicyny. w 2 lub 3 porcjach, a efekty będzie trzeba poczekać tydzień.

Już Hipokrates miał używać kory i liści wierzby na ból głowy, gorączkę i inne bóle.
Włoski chemik R. Piria na Sorbonie w Paryżu przekształca salicynę w kwas salicylowy.
Francuski chemik C. Gerhardt tworzy kwas acetylosalicylowy, ale nie udaje mu się doprowadzić | badań do końca.
Niemiecki chemik F. Hoffmann syntetyzuje strukturę Gerhardta i tak powstaje aspiryna.

► UWAŻAJ
Nie zaleca się w przypadku dzieci z gorączką, by uniknąć zespołu Reyea. Kory wierzby nie powinny też stosować kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby z alergią.