Aloes ZNAKOMITE LEKARSTWO DLA SKÓRY

Pochodzący z basenu Morza Śródziemnego aloes jest jednym z najbardziej znanych lekarstw ziołowych. Zerwany z rośliny i przekrojony liść skrywa w rdzeniu czysty, kleisty żel. który jest niesamowicie skuteczny przy kojeniu ran i oparzeń, przyspieszaniu procesu gojenia i redukowaniu ryzyka infekcji. Stosowany zewnętrznie przynosi natychmiastową ulgę w przypadku poparzeń, oparzeń słonecznych, podrażnień skóry, zadrapań i małych ran. Pomaga łagodzić ogniska opryszczki narządów płciowych i łuszczycy. Żel aloesowy zawiera aktywne substancje, które zmniejszają ból i stan zapalny oraz stymulują proces odnowy skóry. Wewnętrznie żel z aloesu i sok z aloesu stosowane są przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, wrzodach żołądka, zespole jelita drażliwego i astmie. Badania sugerują, że sok może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i przyspieszyć gojenie się ran u diabetyków.

► HISTORIA
Aloes zwyczajny (Aloe vera) jest uprawiany od tysięcy lat i trudno precyzyjnie określić obszar geograficzny, z którego się wywodzi. Zgodnie z ogólnie przyjętą teorią aloes zwyczajny pochodzi z Wysp Kanaryjskich. a do regionu Morza Śródziemnego dostał się dzięki pierwszym kupcom morskim. Roślina była dostępna na całym obszarze śródziemnomorskim już jakieś 2 tys. lat temu. Dioskurydes. lekarz w rzymskim wojsku Nerona, wspomniał o aloesie w swoim kompendium medycznym De Materia Medica.
Z najnowszych badań wynika, że aloes zwyczajny może wywodzić się z południowego Półwyspu Arabskiego, który w starożytnym świecie stanowił kluczowy punkt w handlu roślinami leczniczymi, a następnie rozpowszechnił sie w całym imperium egipskim. W starożytnym Egipcie aloes był uważany za roślinę nieśmiertelności. Grecki filozof Arystoteles miał zalecić swojemu uczniowi Aleksandrowi Wielkiemu, by ten zajął grupę wysp w pobliżu Rogu Afryki, by jego armia mogła używać rosnącego tam aloesu. Legenda głosi, że Kleopatra w ramach codziennej pielęgnacji wmasowywała w skórę żel z aloesu. Do europejskiego ziołolecznictwa aloes dotarł w X w. Stosowano go zewnętrznie, żeby koić i leczyć rany i utrzymać zdrową skórę. Wewnętrznie - w przypadku problemów żołądkowych, bezsenności, hemoroidów. bólu głowy, chorób dziąseł i nerek. Lateks z aloesu polecano na zatwardzenia.

Aloes rośnie dobrze w suchym klimacie ze żwirowatą. dobrze zdrenowaną, jałową glebą Rośliny potrzebują niewiele wody. za to mnóstwo słońca. Na plantacjach aloesu rośliny uprawiane w celach handlowych rosną na polach w długich rządach - na 1 ar przypada jakieś 5 tys. roślin. Zrywanie aloesu zazwyczaj odbywa się cztery razy w roku. za każdym razem usuwa się dwa lub trzy zewnętrzne liście u każdej rośliny. Uprawy przemysłowe na dużą skalę znajdują się w południowym Teksasie i Meksyku, skąd aloes trafia na światowe rynki kosmetyków i suplementów diety.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Preparaty z żelu aloesowego są ogólnie dostępne, choć wielu uważa, że największą skuteczność ma ten otrzymany ze świeżo ściętych liści. Aloes to popularny składnik produktów do pielęgnacji twarzy. Żel aloesowy: W przypadku oparzeń i innych problemów skórnych nakładaj na skórę kilka razy dziennie. W przypadku zapalenia okrężnicy stosuj 25-30 ml żelu (2 łyżki stołowe) dwa razy dziennie; diabetycy powinni przyjmować 1 łyżkę stołową dziennie. Stosuj się do zaleceń producenta

► UWAŻAJ
Aloes jest bezpieczny przy stosowaniu miejscowym. Ważne, aby kupić żel aloesowy, na którego opakowaniu jest napisane, że powstał z wewnętrznej części liścia oraz/lub nie zawiera aloiny. Sok aloesowy zawierający aloinę może działać jak środek przeczyszczający i podrażniać jelita. Osoby mające ostre lub poważne symptomy żołądkowo-jelitowe me powinny stosować soku. Dzieci oraz kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny stosować aloesu wewnętrznie.