Lawenda AROMAT, KTÓRY USPOKAJA

Gdy dopadną cię stres i niepokój, zapach lawendy podziała relaksująco i kojąco. Roślina ta ma również długą historie w dziedzinie pielęgnacji skóry. W całym basenie Morza Śródziemnego, a także w Indiach i Tybecie, lawendę ceniono za jej właściwości dezynfekujące i antyseptyczne. a także za aromat. Dzisiejsi zielarze nadal zalecają ją na niewielkie problemy skórne, takie jak infekcje grzybiczne. skaleczenia i zadrapania, a nawet na egzemę.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Początkowo lawenda rosła na górskich obszarach w rejonie Morza Śródziemnego, dzisiaj jednak kwitnie na całym południu Europy, w Australii i Stanach Zjednoczonych. Cieszy sie popularnością wśród ogrodników, jest również szeroko dostępna w formie całych suszonych kwiatów, olejków eterycznych, herbat, nalewek i ekstraktów.

Olejek do stosowania miejscowego: zmieszaj 3-5 kropli olejku eterycznego z lawendy z 1 łyżeczka oleju ze słodkich migdałów lub z pestek winogron. Aby leczyć infekcje grzybicze, takie jak grzybica skóry, oraz ugryzienia po insektach, wcieraj w zmienione miejsca dwa razy dziennie.

Napar: Zamocz 1 łyżkę stołowa suszonych kwiatów w 1 szklance świeżo zagotowanej wody i odstaw na 15 min. Po ostygnięciu odcedź płyn. Napar można stosować jako kompres (trzymaj na zmienionym miejscu przez kwadrans) lub delikatnie przykładać na rany i zadrapania jak łagodny środek antyseptyczny.

PRZEPIS NA ZDROWIE
BALSAM LAWENDOWY
W kipieli wodnej umieść 1/4 szklanki masła shea. 1 łyżkę stołowa olejku ze słodkich migdałów i 4 łyżeczki startego wosku pszczelego. Podgrzewaj do rozpuszczenia się składników. Odstaw z ognia i dodaj 12 kropli olejku lawendowego oraz zawartość jednej kapsułki z wit. E. Wymieszaj do poleczenia się składników. Przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiku.