Doględka mocna BROŃ NA TRUJĄCY BLUSZCZ

Niektóre rośliny mają uzdrawiającą moc, inne nie. Trujący bluszcz i sumak jadowity to dwa przykłady tych drugich. Te cieszące się złą sławą trzylistne rośliny zawierają olej urushiol, pod wpływem którego ludzką skórę pokrywa swędząca, piekąca wysypka. Ulgę w tym wypadku może przynieść inna roślina: doględka mocna. Doględka okazuje się skuteczna w walce z wysypkami spowodowanymi przez te rośliny. Uspokaja świąd i leczy skórę.

► HISTORIA
Pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej doględka mocna w przeszłości była szeroko stosowana w walce z astmą i zapaleniem oskrzeli, a także wszelkimi problemami skórnymi, w tym właśnie reakcją na trujący bluszcz. Lekarze na Zachodzie docenili jej uzdrawiające właściwości dopiero w połowie XIX w., gdy stała się popularną rośliną leczniczą.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
W sprzedaży dostępne są suszone i zmielone kwiaty, nalewki i kapsułki. Maści i peelingi z doględką służą leczeniu skóry po kontakcie z trującym bluszczem.
Nalewka: Nakładaj cienką warstwę na skórę w miejscach kontaktu z trującym bluszczem lub trującym dębem około 4 razy dziennie.
Napar: Dla ulgi przy objawach przeziębienia i kaszlu zalej 1 łyżeczkę suszonej doględki mocnej 1 szklanką wrzątku. Zaparzaj przez 10-15 min. Pij 2-3 razy dziennie.

PRZEPIS NA ZDROWIE
DOMOWA NALEWKA Z DOGLĘDKI MOCNEJ
W słoiku zalej 9 g suszonych kwiatów dogledki mocnej 3 łyżkami stołowymi wody i 6 łyżkami stołowymi spirytusu. Zamknij szczelnie i przechowuj przez 2 tygodnie, od czasu do czasu delikatnie potrząsając słoikiem. Odcedź płyn i przechowuj go w szklanej butelce. Nanieś cienka warstwę nalewki na wysypkę spowodowana trującym bluszczem.

► UWAŻAJ
Stosowanie doględki mocnej ma niewiele efektów ubocznych. Nie powinny jej jednak stosować kobiety w ciąży i matki karmiące.