Nagietek KWIATOWA MOC DLA SKÓRY

Jak na taki mały i ładny kwiatek nagietek działa dość mocno. Zielarze zalecają balsamy, kremy i maści z nagietka na spierzchniętą skórę, egzemę. małe rany i oparzenia, wysypkę pieluszkową. ugryzienia insektów, hemoroidy, grzybice skóry i żylaki. Nagietek stosowany wewnętrznie może przynieść ulgę podczas infekcji gardła, poprawić trawienie i wyleczyć wrzody żołądka i dwunastnicy. Najnowsze badania wykazały, że roślina pomaga przeciwdziałać zapaleniu skóry w trakcie radioterapii u pacjentów z rakiem piersi.

► HISTORIA
W medycynie płatki nagietka są znane od co najmniej XII w. W przeszłości preparaty stosowano wewnętrznie podczas gorączki, problemów żołądkowych, wrzodów i innych schorzeń. Podstawowe lecznicze zastosowanie nagietka jest jednak zewnętrzne - jako lekarstwo na problemy skórne i infekcje przy mniejszych ranach.

XII w. - Nagietek jest już hodowany w ogrodach w Europie.
1477 r - W swoim zielniku Macer pisze, że nagietek wpływa na poprawę wzroku i złego samopoczucia.
Lata 60 XIX w. - Nagietek jest stosowany przez lekarzy podczas amerykańskiej wojny secesyjnej do tamowania krwawienia

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE Nagietek rośnie w ogrodach na całym świecie. Zarówno kwiat, jak i cała roślina znajduję zastosowanie w zielarstwie. Do wyrobu nalewek i ekstraktów zbiera się świeże całe rośliny. Z kolei suszone kwiaty nagietka wykorzystuje się do herbat. Preparaty stosowane miejscowo: Ekstrakty z nagietka wchodzę w skład wielu produktów do pielęgnacji skóry: mydeł, kremów, maści, balsamów Używaj ich 3-4 razy dziennie, by leczyć łagodniejsze choroby skórne.