Zioła na alergie: Lepiężnik

Lepiężnik ma ogromne sercowate liście.

Lepiężnik jest w stanie łagodzić objawy sezonowych alergii, takie jak swędzenie oczu, katar i kichanie, nie wywołując senności oraz innych skutków ubocznych kojarzonych z lekami przeciwhistaminowymi. Korzenie tej rośliny ograniczają stan zapalny i, jak się wydaje, hamują mastocyty - rodzaj komórek mających związek z przekrwieniem nosa i uczuleniami. Ponadto, tak jak dawniej, lepiężnik stosuje się do uśmierzania bólu stawów, łagodzenia kaszlu i zapalenia oskrzeli, a także kojenia podrażnień jelita cienkiego.

Starożytni Grecy używali lepiężnika do leczenia astmy. W średniowiecznej Europie napary z korzeni lub liści tej rośliny stosowano na kaszel, chrypkę, infekcje oskrzelowe i choroby dróg moczowych, a także do usuwania pasożytów przewodu pokarmowego. Podawano je także, aby obniżyć gorączkę i łagodzić dolegliwości jelitowe.

Większość lepiężnika, który pochodzi z półkuli północnej, jest zbierana w stanie dzikim we wschodniej Europie i sprzedawana jako suplement ziołowy.

Ekstrakt: Szukaj preparatów gwarantujących co najmniej 7,5 mg petazyny oraz izopetazyny. W przypadku sezonowych alergii dawka dla dorosłych wynosi zazwyczaj 50 do 75 mg ekstraktu przyjmowanego dwa razy dziennie.

UWAŻAJ

Lepiężnik w naturalnej postaci zawiera alkaloidy pirolizydynowe - grupę związków, które mogą być bardzo toksyczne dla wątroby. Nie zaleca się stosowania lepiężnika w okresie ciąży i karmienia piersią.

Tagi: zioła na alergię ,zioła na alergię skórną ,zioła na alergię wziewną ,zioła na alergię pokarmową ,zioła na uczulenie skórne ,zioła na alergię roztocza ,jakie zioła na alergię ,zioła na uczulenie ,zioła przeciwalergiczne ,zioła antyalergiczne