Zioła na grypę: Czarny bez

Owoce bzu czarnego są bogate w witaminę C i przeciwutleniacze.

Dojrzałe jagody bzu czarnego są pełne witaminy C i przeciwutleniaczy. Badania wykazały, że sporządzony z nich syrop może skracać czas występowania objawów przeziębienia i grypy. Preparaty z bzu redukują też obrzęk błon śluzowych - niosąc tym samym ulgę w przekrwieniu nosa i zatok - a także łagodzą kichanie, świąd i inne objawy alergii.

Europejski bez czarny rośnie na większości obszaru Europy, z wyjątkiem jej północnych krańców. Występuje w siedliskach podobnych do swego północnoamerykańskiego odpowiednika. To krzew łatwy w uprawie, dostępny w szkółkach. W zielarstwie i medycynie używa się zarówno kwiatów, jak i owoców. Kwiaty zbiera się w pełnym rozkwicie, po prostu strząsając ich główki do torby lub kosza. W sierpniu lub na początku września zbierane są dojrzałe owoce.

Syrop: Sambucol, syrop z bzu czarnego dostępny na rynku, przeszedł kilka prób klinicznych. Zawiera 38 proc. ekstraktu z owoców bzu. Zalecana dawka wynosi 2 łyżeczki cztery razy dziennie, choć w badaniach stosowano nawet do 1 łyżki stołowej 4 razy dziennie do leczenia grypy.
Pastylki: Z bzu połączonego z cynkiem, a często także z innymi ziołami, robi się pastylki do ssania. W przypadku przeziębienia można je stosować wiele razy dziennie.

UWAŻAJ

Dojrzałe owoce bzu czarnego i sporządzone z nich produkty wydają się bezpieczne, kiedy są stosowane przez kilka dni w celu łagodzenia objawów przeziębień. Nie należy spożywać niedojrzałych owoców ani preparatów z innych części rośliny, gdyż zawierają one niebezpieczne związki mogące wywoływać nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy i oszołomienie. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny zachować ostrożność.

Tagi:  grypa leczenie ,leczenie grypy ,jak leczyć grypę ,grypa jak leczyć ,czym leczyć grypę ,jak wyleczyć grypę ,domowe leczenie grypy ,grypa leczenie domowe ,wirus grypy leczenie ,grypa czym leczyć ,grypa leczenie domowymi sposobami ,jak zwalczyc grype ,grypa leczenie naturalne ,naturalne leczenie grypy ,leczenie grypy w domu ,jak leczyc grype w domu ,jak sie leczy grype ,jak szybko wyleczyć grypę ,jak dlugo leczy sie grype ,jak wyleczyc sie z grypy ,grypa jak szybko wyleczyć ,jak szybko zwalczyć grypę ,grypa profilaktyka ,grypa leczenie przeciwwirusowe ,jak wyleczyć gorączke ,mikstura na grypę ,wirus grypy a ,jak szybko wyleczyć gorączke