Zioła na lepszy sen: Chmiel

Kiście kwiatów chmielu nazywa się szyszkami.

Chmiel najbardziej znany jest jako składnik piwa. Badania wykazały jednak, że ta roślina, często w połączeniu z kozłkiem lekarskim (innym popularnym lekiem ziołowym), potrafi skracać czas zasypiania i poprawiać jakość samego snu. Najlepiej woreczek z suszonym chmielem umieścić pod poduszką.

Rdzenni Amerykanie używali chmielu do leczenia bólu i bezsenności. Delawarowie nakładali woreczki z rozgrzanymi liśćmi chmielu na bolące zęby i uszy. Pili też chmielową herbatę, chcąc przyspieszyć zasypianie. Podobnie czynili Czirokezi, Moheganowie i Lisy. W Europie chmiel był używany do łagodzenia bólu zreumatyzowanych stawów, obniżania gorączek i leczenia chorób serca, biegunek oraz histerii.

Chmiel w ziołolecznictwie występuje w postaci suszu, kapsułek i ekstraktów.

Herbata: Zalej 1 łyżeczkę chmielowych szyszek (żeńskich kwiatostanów) 1 szklankę wrzątku i zaparzaj przez 5-7 min. Dodaj miodu do smaku. Wypij na pół godziny przed pójściem spać.
Kapsułki: Zażywaj 500 mg 1-3 razy dziennie; najlepiej w połączeniu z kozłkiem.
Nalewka: Dawka wynosi 2 ml 1 do 3 razy dziennie.

 UWAŻAJ

Chmiel działa uspokajająco, więc nie należy prowadzić po nim samochodu. Może nasilać działanie hormonów u kobiet, więc panie, które przeszły raka piersi lub są nim zagrożone, powinny unikać chmielu. Nie wiadomo, czy jest bezpieczny dla ciężarnych.

Tagi: zioła na bezsenność, zioła na dobry sen, zioła na spanie, jakie zioła na sen, zioła nasenne,
zioła na lepszy sen ,zioła na spokojny sen ,zioła uspokajające i nasenne