Zioła dobre na suchy kaszel: Korzeń prawoślazu

Korzenie i kwiaty prawoślazu

Ślazowe pianki, pływające w kubku kakao lub pieczone na patyku nad ogniskiem to smaczny deser. Prawdę mówiąc, te słodkie smakołyki wywodzą się od naturalnego leku z korzeni i liści rośliny zwanej prawoślazem. Zawiera ona lepką substancję zwaną śluzem, która koi błony śluzowe podrażnione na skutek infekcji, kaszlu i niestrawności. Nakładana miejscowo może też leczyć suchą, spierzchniętą skórę.

Do celów medycznych używa się liści i korzeni prawoślazu. Z suszonych liści można sporządzać napary, płynne ekstrakty i nalewki. Suszone korzenie są dostępne jako obierane i ze skórką. Ponadto można również kupić ekstrakty, nalewki, kapsułki i maści z prawoślazu.

Herbata: Namaczaj 1 łyżeczkę suszonego, posiekanego korzenia prawoślazu w 1 szklance wody o temperaturze pokojowej przez 2 do 3 godz. Przecedź i pij po pół filiżanki 2-3 razy dziennie.
Napar: Zaparz 1-2 łyżeczki, aby koić podrażnione gardło lub łagodzić kaszel.

 UWAŻAJ

Prawoślaz jest na ogół uważany za środek bezpieczny. Jedno z badań sugeruje, że może obniżać poziom cukru we krwi, toteż osoby z cukrzycą powinny porozmawiać z lekarzem przed podjęciem kuracji tą rośliną.

Tagi: zioła na suchy kaszel ,zioła na kaszel suchy ,zioła na kaszel mokry ,zioła na przeziębienie i kaszel ,jakie zioła na kaszel ,zioła na suchy męczący kaszel ,zioła na kaszel dla dzieci ,zioła wykrztuśne na kaszel ,ziele na kaszel ,zioła na kaszel palacza ,zioła na kaszel alergiczny ,zioła na odkrztuszanie ,zioła na kaszel krtaniowy ,ziele przeciw kaszlowi