Zioła na silny stres: Melisa

Liście melisy mają miętowy, kojący zapach.


Melisa od tysięcy lat jest używana do łagodzenia stresu i niepokoju. We współczesnym ziołolecznictwie łączy się ją z innymi uspokajającymi ziołami, takimi jak kozłek i chmiel, aby zwalczać lęki i ułatwiać sen. Najnowsze badania wskazują, że może ona również poprawiać pamięć oraz zdolność do nauki i przetwarzania informacji.

Grecy i Rzymianie pijali na gorączkę wino aromatyzowane melisą, a jej zmiażdżonych liści używali do leczenia ran i ukąszeń. Arabowie stosowali ją jako lek na depresję i środek wzmacniający pamięć. W średniowieczu i renesansie za pomocą melisy łagodzono niepokój i bezsenność.

Melisa jest cennym elementem ogrodu ziołowego. Zebrane liście można szybko i łatwo wysuszyć. W handlu jest dostępna pod postacią suszu, herbaty, nalewek i ekstraktów. Jest bezpieczna i tolerowana przez ludzi w każdym wieku.

Herbata: Zalej filiżanką wrzątku 5-6 świeżych liści albo łyżeczkę suszonych i zaparzaj przez 5 do 7 min. Przecedź. Jeżeli chcesz, dodaj miodu lub stewii. Melisa jest pyszna z miętą. Pij kilka razy dziennie.

Uwaga: Nie podawaj miodu dzieciom poniżej 18. miesiąca życia, zaś w przypadku maluchów, które nie ukończyły 3 lat, zastąp miętę pieprzową miętą ogrodową lub rumiankiem.

Nalewki i ekstrakty: Są szeroko dostępne. Zażywaj zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniach.

Tagi: zioła na nerwy ,zioła na uspokojenie ,zioła uspokajające ,zioła na nerwy i stres ,zioła na stres nerwy ,zioła na uspokojenie nerwów ,zioła na stres i lęk ,jakie zioła na stres ,herbata na uspokojenie ,zioła na sen i uspokojenie ,ziola uspokajajace ,herbata na nerwy ,jakie zioła na uspokojenie ,ziółka na uspokojenie ,zioła na uspokojenie dla dzieci ,uspokajające zioła ,herbata uspokajająca ,zioła uspokajające dla dzieci ,herbata na stres ,zioła na wyciszenie ,co pić na uspokojenie ,melisa na nerwy