Zioła na kaszel i ból gardła: Lukrecja

Lukrecja jest dobra na ból gardła


Właściwości przeciwzapalne korzenia lukrecji sprawiają, że koi ona ból gardła i łagodzi kaszel, zgagę oraz zapalenie żołądka i jelit. Zielarze przepisują tę roślinę na owrzodzenia jamy ustnej, ból gardła, zapalenie krtani, kaszel oraz infekcje oskrzeli.


Produkty lukrecjowe są wytwarzane z suszonych korzeni.

Pastylki: W przypadku bólu gardła pastylki z lukrecji należy ssać co kilka godzin przez parę dni. Ich powlekające właściwości koją miejsca dotknięte stanem zapalnym.
Herbata: Wrzuć 1-2 łyżeczki siekanego korzenia lukrecji do 2 szklanek wrzątku. Gotuj przez 10 min. Przecedź, ostudź i pij po pół filiżanki 3-4 razy dziennie, nawet przez tydzień.
Tabletki: Zgaga, zapalenie żołądka i jelit oraz pokrewne choroby, wymagające leczenia lukrecją przez ponad tydzień, dobrze reagują na tabletki z deglicyryzowanej lukrecji (DGL). Generalnie zaleca się zażywanie do dwóch tabletek po 380 mg.

 UWAŻAJ

Lukrecja jest na ogół bezpieczna, jeśli przyjmuje się ją nie dłużej niż tydzień w dawkach podanych powyżej. Osoby z wysokim ciśnieniem, chorujące na nerki, serce bądź zażywające leki na rozrzedzenie krwi oraz ciśnienie powinny stosować lukrecję bardzo ostrożnie. Nie zaleca się przyjmowania jej w czasie ciąży i karmienia piersią.

ELIKSIR Z LUKRECJI

Zaparz 1 łyżeczkę korzenia lukrecji w 1 szklance wrzątku. Odcedź, zachowując płyn. Zwilż 2 łyżki suszonego hyzopu 2 łyżkami płynu z lukrecji. Połącz w rondelku 1 kubek miodu, ćwierć szklanki płynu z lukrecji oraz zwilżony hyzop. Gotuj powoli pod przykryciem przez 30 min. Odcedź i przechowuj w lodówce. Pij po łyżeczce kilka razy dziennie na ból gardła lub kaszel.

Tagi: sposoby na ból gardła ,sposób na ból gardła ,sposoby na bol gardla ,co najlepsze na bol gardla ,ból gardła sposoby ,domowe sposoby na ból gardła u dziecka ,najlepsze na bol gardla ,coś dobrego na ból gardła ,jak szybko pozbyć się bólu gardła ,skuteczne sposoby na ból gardła