Zioła na zapalenia oskrzeli: Dziewanna

Kwiaty dziewanny muszą być zbierane ręcznie.


Szarozielone liście i łodygi dziewanny służą do łagodzenia objawów zapalenia oskrzeli, kaszlu i innych dolegliwości związanych z gardłem. Sprawdzają się zarówno jako środek wykrztuśny, jak i osłonowy, kojąc podrażnione tkanki dróg oddechowych. Herbata z liści bądź kwiatów dziewanny łagodzi stany chorobowe gardła i jest bardzo starym remedium na problemy z układem oddechowym. Pomimo długiego wykorzystywania do celów medycznych roślina nie została dokładnie przebadana, ale pozostaje cenionym lekiem we współczesnym zielarstwie.

Dziewanna nie jest uprawiana jako roślina ogrodowa. Sprzedaje się ją w postaci suszu, a także kapsułek i nalewek.

Herbata: Zalej łyżkę suszonych liści i kwiatów dziewanny dwiema szklankami wrzątku. Odczekaj, aż zioła się zaparzą, przecedź. Wypijaj po jednej filiżance 2-4 razy dziennie.
Nalewka: Zażywaj 1-4 ml 3 razy dziennie albo postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

 UWAŻAJ

Nasiona dziewanny są toksyczne i nie powinny wchodzić w skład jakichkolwiek ekstraktów, kapsułek, nalewek lub herbat. Poza tym dziewanna jest uważana za środek bezpieczny i na ogół dobrze tolerowany.

PRZECIWKASZLOWA HERBATKA

Zmieszaj 3 łyżki nasion kopru włoskiego, 2 łyżki suszonych kwiatów dziewanny i 2 łyżki suszonych liści mięty pieprzowej w hermetycznie zamykanym pojemniku. Wsyp 1 łyżkę tej mieszanki do kubka, zalej świeżo zagotowaną wodą i zaparzaj przez 10 min. Posłódź miodem, aby nasilić działanie wykrztuśne, i pij powoli.

Tagi:  inhalacje na zapalenie oskrzeli ,zapalenie oskrzeli inhalacje z czego ,zapalenie oskrzeli inhalacje ,inhalacje przy zapaleniu oskrzeli ,zapalenie oskrzeli u dziecka inhalacje ,inhalacje przy zapaleniu płuc ,zapalenie płuc inhalacje ,zapalenie oskrzeli inhalacje z soli fizjologicznej ,inhalacje na zapalenie płuc ,inhalacje na oskrzela u dzieci ,inhalacje na alergie ,inhalacje zapalenie oskrzeli