Zioła na bezsenność: Kozłek lekarski

Korzenie kozłka lekarskiego, tradycyjny lek nasenny, mają ostry zapach.


Kozłek, zwany też walerianą, przeszedł wiele prób klinicznych mających zbadać jego wpływ na osoby z bezsennością. Rezultaty były różne, ale wydaje się, że aby to ziele poprawiało sen, musi być zażywane przez co najmniej dwa tygodnie. Zielarze i specjaliści z zakresu naturopatii uznają kozłek , za bezpieczną alternatywę dla powszechnie przepisywanych leków na bezsenność i inne problemy ze snem.

Valeriana officinalis oraz inne gatunki z tej rodziny ziół były wykorzystywane przez tradycyjną medycynę chińską i ajurwedyjską. Starożytni Grecy używali ich do leczenia różnych niedomagań, w tym bezsenności, zaburzeń trawienia oraz chorób wątroby i układu moczowego. W czasach średniowiecza waleriana stała się czymś w rodzaju panaceum.

Dziś kozłek jest powszechnie dostępny. Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Ziół przyznało mu pierwszą klasę bezpieczeństwa.

Herbata: Zaparzaj 1 łyżeczkę suszonego korzenia kozłka w 1 szklance wrzątku przez 10 min. Przecedź i pij na 30 do 60 min przed pójściem do łóżka. Kapsułki: Zażywaj 2-3 g suszonego korzenia kozłka na 30 do 60 minut przed snem.
Ekstrakt: W badaniach klinicznych używano dawek wynoszących 300-900 mg ekstraktu w postaci kwasu Walerianowego.
Nalewka: Generalnie zaleca się 5-10 ml na 30-60 min przed pójściem do łóżka.

Tagi: zioła na sen ,zioła nasenne ,zioła na dobry sen ,zioła na spanie ,herbata na dobry sen ,jakie zioła na sen ,zioła na spokojny sen ,zioła na lepszy sen , zioła uspokajające i nasenne