Zioła na migrenę: złocień maruna

Drobne kwiatki złocienia łagodzą bóle głowy.

Używany od ponad 2 tys. lat złocień maruna obniża częstotliwość i nasilenie obezwładniających bólów głowy zwanych migrenami. Jednym z ponad 40 związków zawartych w liściach jest partenolid, który łagodzi skurcze mięśni gładkich i zapobiega kurczeniu się naczyń krwionośnych w mózgu, co jest jedną z głównych przyczyn migren.

W badaniach naukowych, które dowiodły pożytków płynących ze stosowania złocienia maruna, używano liofilizowanego preparatu w ilości od 50 do 100 mg dziennie, zazwyczaj standaryzowanego do 0,2-0,35 proc. zawartości partenolidu. W niektórych krajach, np. w Kanadzie, odpowiednie regulacje wymuszają stosowanie jednolitej zawartości tego związku w produktach ze złocienia.


Złocień maruna jest łatwa w uprawie rośliną wieloletnią kwitnącą obficie przy minimalnej pielęgnacji

Świeże liście: Tradycyjne sposób zastosowania polega na żuciu dwóch listków dziennie w celu zapobiegania migrenom. Uwaga: świeże liście mogą powodować owrzodzenie jamy ustnej.
Kapsułki: Sugerowana dzienna dawka wynosi 50-100 mg. Sprawdź zalecenia umieszczone przez producenta na opakowaniu.

 UWAŻAJ

Osobom, u których żucie liści wywołuje wrzody w jamie ustnej, zaleca się rezygnację z tej metody przeciwdziałania migrenom. Kobiety w cięży nie powinny stosować złocienia.

Tagi: zioła na migrenę bonifratrów, migrena zioła ojca klimuszko, zioła lecznicze na migrene, mieszanka ziołowa na migrenę, jakie zioła na ból głowy, ziołowy lek na migrenę, krzyżówka migrena, leczenie domowe, abc migrena