Zioła na uspokojenie: Pieprz metystynowy

Pieprz metystynowy -
 Roślina


Korzeń pieprzu metystynowego, pochodzącego z wysp południowego Pacyfiku, służył tradycyjnie do sporządzania napoju dla członków rodziny królewskiej. Z czasem znalazł zastosowania medyczne do łagodzenia niepokoju, przezwyciężania zmęczenia i leczenia przeziębień. W latach 70. XVIII w. kapitan James Cook sprowadził ten środek do Europy. Pieprz metystynowy, stosowany głównie do kojenia napięć i lęków, przeszedł badania kliniczne, które wykazały, że jest równie skuteczny jak leki przeciwlękowe na receptę.

Preparaty z pieprzu metystynowego powinny pochodzić od producentów o dobrej reputacji i zawierać tylko sproszkowany korzeń. Godne zaufania firmy często zaznaczają, że nie wykorzystują łodyg ani liści. Szukaj ekstraktów wodnych, czyli takich, w których rozpuszczalnikiem jest woda, a nie aceton lub alkohol.

Herbata: Zaparzaj 1-2 łyżeczki korzenia w 1 filiżance wrzątku przez 10 min. Przecedź i pij raz dziennie.
Ekstrakt: W próbach klinicznych stosowano 100-200 mg ekstraktu z korzeni zażywanego 3 razy dziennie.

Uważaj

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli chorujesz na wątrobę, pijesz alkohol, zażywasz paracetamol i leki na receptę. Jeżeli zauważysz objawy problemów z wątrobą (zmęczenie, bóle brzucha, wymioty, ciemny mocz, jasne stolce) bądź zażółcenie oczu lub skóry, idź do lekarza. Nie zaleca się stosowania pieprzu metystynowego kobietom w ciąży i osobom poniżej 18. roku życia.

PRZEPIS NA ZDROWIE - KOKTAJL CZEKOLADOWO-PIEPRZOWY

W miseczce zalej 1 łyżeczkę suszonych korzeni pieprzu metystynowego filiżanką gorącego, odtłuszczonego mleka lub mleczka sojowego. Zaparzaj przez co najmniej 10 min. Przecedź i wiej do miksera. Dodaj 1 łyżkę niskotłuszczowego mleka kokosowego, 4 łyżeczki syropu czekoladowego i 1 filiżankę lodu. Miksuj na wysokich obrotach przez 30-60 sekund. Przelej do szklanki i delektuj się odprężającym czekoladowym koktajlem!

Tagi: zioła uspokajające ,zioła na uspokojenie nerwów ,zioła na stres ,zioła na nerwy ,herbata na uspokojenie ,zioła na sen i uspokojenie ,ziola uspokajajace ,herbata uspokajająca ,jakie zioła na uspokojenie ,jakie zioła na stres ,zioła na uspokojenie dla dzieci ,zioła na nerwy i stres ,zioła na stres nerwy ,uspokajające zioła ,zioła na stres i lęk ,herbata na nerwy ,ziółka na uspokojenie ,zioła uspokajające dla dzieci ,zielona herbata na uspokojenie ,zioła na wyciszenie ,co pić na uspokojenie ,melisa na nerwy ,meliski na uspokojenie