Zioła na kaszel: Eukaliptus

Lecznicze substancje eukaliptusa kryją się w jego liściach, r


Olejek z liści oraz kwiatów eukaliptusa łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienia, kaszel i astmę. Olejki eteryczne, zwłaszcza cyneol (zwany też eukaliptolem), niosą ulgę w kaszlu, ponieważ pobudzają usuwanie śluzu z płuc, rozszerzają drogi oddechowe i zwalczają ich stan zapalny. Eukaliptus jest składnikiem wielu sprzedawanych bez recepty leków na kaszel i przeziębienie.

Do celów medycznych Eucalyptus globulus jest sprzedawany w postaci suszonych liści, kapsułek, herbat, a także olejków eterycznych. Te ostatnie, którym liście eukaliptusa zawdzięczają swój silny aromat, można też stosować jako skuteczne środki do odstraszania owadów.

Kapsułki: Kapsułki z eukaliptolem - zażywane w dawkach 200 mg 3 razy dziennie - łagodzą zarówno rozedmę płuc, jak i problemy oddechowe wynikające z astmy.
Herbata: Zaparzaj pół łyżeczki suchych lub świeżych liści eukaliptusa w 1-2 szklankach wrzątku przez 5 min. Pij 3 razy dziennie na kaszel.

 UWAŻAJ

Połknięty olejek eukaliptusowy, nawet w małej ilości, może wywoływać nudności, wymioty, słabość mięśni, przyspieszone bicie serca i niskie ciśnienie krwi. Eukaliptus może również obniżać poziom cukru we krwi, więc diabetycy powinni zachować ostrożność. Osoby zażywające leki na receptę powinny zasięgnąć porady lekarza, zanim zaczną stosować preparaty zawierające tę substancję.

Tagi:  zioła na suchy kaszel ,zioła na kaszel suchy ,zioła na kaszel mokry ,zioła na przeziębienie i kaszel ,jakie zioła na kaszel ,zioła na suchy męczący kaszel ,zioła na kaszel dla dzieci ,zioła wykrztuśne na kaszel ,ziele na kaszel ,zioła na kaszel palacza ,zioła na kaszel alergiczny ,zioła na odkrztuszanie ,zioła na kaszel krtaniowy ,ziele przeciw kaszlowi