Jagody goji OWOCE NA DOBRE SAMOPOCZUCIE

Produktom zawierającym jagody goji często towarzyszą nieprawdopodobne obietnice korzyści zdrowotnych, które brzmią zbyt dobrze, by były prawdziwe. Trwają badania skupione na konkretnych korzyściach płynących ze spożywania tych owoców. Na razie wiadomo już, że są one bogate w antyoksydanty. Sok z jagód goji może być również łagodnym adaptogenem.

► POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE
Jagody goi są powszechnie uprawiane w środkowej i zachodniej Azji i sprzedawane tam na każdym targu.

DOBRZE WIEDZIEĆ
• Jagody goji są uprawiane wzdłuż Żółtej Rzeki w Chinach od XV w.
• Uważa się. że jagody goji to zarówno owoce, jak i zioła.
• W 2004 r. Chiny wyeksportowały warte
120 min doi. jagody goji i oparte na nich produkty.
• Jagody goji noszę również inną nazwę: kolcowój chiński.

Sok: Sok z jagód goji należy przed spożyciem przechowywać w lodówce. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami klinicznymi 120 ml soku można przyjęć za dzienną porcję.
W tradycyjnej medycynie chińskiej jest to standardowa dawka.

Herbata: W medycynie chińskiej ekstrakt na bazie wody (odpowiednik 2 łyżek stołowych suszonej kory korzenia na 1/2 szklanki wody) jest stosowany codziennie na wysokie ciśnienie, z kolei 1/3 do 1/2 tej dawki to dzienna porcja dla diabetyków. Kapsułki: Należy brać 500 mg 1-3 razy dziennie

► UWAŻAJ
Jagód goji nie powinny stosować osoby w trakcie chemioterapii lub radioterapii. Sięganie po nie przy wysokim ciśnieniu lub cukrzycy też wymaga zasięgnięcia opinii specjalisty. Jagody goji mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, np. warfaryny.