Zioła na depresję - Dziurawiec

Kwiaty dziurawca w kolorze słonecznej żółci. Dziurawiec zalecany jest na depresję.


Używany od stuleci do leczenia różnych objawów i dolegliwości dziurawiec dopiero pod koniec XVII w. zaczął być stosowany jako środek do zwalczania lęków i depresji. W 2009 r. badacze ocenili 29 klinicznych prób i doszli do wniosku, że w przypadku łagodnych i umiarkowanych depresji dziurawiec jest skuteczniejszy od placebo. Co więcej, jest równie skuteczny jak standardowe środki przeciwdepresyjne, wywołując zarazem mniej skutków ubocznych niż te ostatnie.

Komercyjne standaryzowane ekstrakty wytwarza się ze świeżych lub suszonych czubków rośliny.
Mają one określony, stały profil chemiczny zgodny ze specyfikacją wytwórcy.

Herbata: Zalej szklanką wrzątku 1 łyżeczkę suszonego dziurawca. Zaparzaj przez 5-10 min. Przecedź. Pij do 3 razy dziennie.
Nalewka: Użyj 2-3 kropli na filiżankę gorącej wody lub herbaty z melisy.
Kapsułki i tabletki: Większość badań prowadzono na produktach z określoną ilością kluczowych składników. Szukając suplementów, wybieraj te zawierające 0,3 proc. hiperycyny albo do 5 proc. hyperforyny. Dzienna dawka tych produktów to 900-1500 mg.

 UWAŻAJ

Jak się wydaje, dziurawiec jest bezpieczny, ale osoby zażywające leki na receptę powinny skonsultować się z lekarzem z uwagi na możliwe interakcje. Nie wiadomo, czy dziurawiec nie szkodzi kobietom w ciąży.

Tagi:  zioła na depresję ,zioła na depresję i lęki ,ziola na depresje lekowa ,ziola na nerwice i depresje ,zioła antydepresyjne ,jakie zioła na depresję ,depresja zioła ,zioła na depresję forum ,zioła depresja ,żeń szeń na depresje ,zioła na stany lękowe ,zioła przeciwdepresyjne